Dlaczego nauczyciel nie daje dobrych ocen?

W szkole podstawowej dzieci często mają bardzo ładne oceny bez większego wysiłku. Szczególnie zdolne pociechy podczas nauczania początkowego nie muszą wkładać większego wysiłku, żeby dostać na koniec roku świadectwo z paskiem. Jednak w szkole średniej może czekać je spore zaskoczenie, kiedy okaże się, że zdobywanie ocen nie przychodzi już tak łatwo. Wtedy pojawia się pytanie, czy to przypadkiem nie wina nauczyciela.

Jego wymagania w szkole są zbyt wysokie?

Im lepsza szkoła, tym wyższe są wymagania nauczyciela, bez względu na przerabianą podstawę programową. Dzieci, które wybierają się do najlepszego liceum albo technikum w mieście, muszą przygotować się na to, że ich oceny przez większą część czasu będą dalekie od ideału. Jednak właśnie w takich szkołach przygotowanie do matury z konkretnego przedmiotu jest najlepsze. Jeśli komuś zależy na ocenach, powinien pójść do mniej znanej placówki, w której poziom jest niższy, ale przy takiej decyzji musi liczyć się z tym, że nie uda mu się napisać matury doskonale bez wykładanie w to swojej własnej, pozaszkolnej pracy.

Program jest zbyt skomplikowany dla większości dzieci

W szkole średniej wchodzi się już w rozszerzenia z konkretnych przedmiotów. To zawsze znacznie trudniejsze partie materiału i wielu młodych ludzi nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Wtedy do gry mogą wejść korepetytorzy, którzy przerobią z nimi materiał omawiany na lekcjach, ale nawet on nie zagwarantuje im ocen na najwyższym poziomie. Niestety w szkole średniej wielu uczniów nie będzie w stanie skupić się jednocześnie na efektywnej nauce z najważniejszych przedmiotów i wyciągnięciu świadectwa z paskiem. Jeśli ktoś w pierwszej kolejności stawia na maturę, to zapewne nie będzie miał doskonałych ocen.

Dziecko w ogóle się nie stara

Czasami wina jest po stronie dziecka. Rodzice często nie chcą przyznać otwarcie, że ich pociecha jest leniwa albo w ogóle nie interesuje się szkołą. Nie ma w tym niczego złego, jeśli tylko dziecko rozwija się poza nią, pracuje albo ma na siebie konkretny plan, który konsekwentnie realizuje. Zdarza się również, że korepetycje nie przynoszą efektów dla dzieci. Rodzice mogą być jednak niezadowoleni, kiedy niskie oceny pojawiają się, a dziecko nie stara się i nie pracuje, żeby coś z nimi zrobić.

Czasami nawet duży wysiłek z ich strony nie wystarczy, żeby się podciągnąć, ale jeśli złe oceny wynikają z niechęci do nauki i braku zaangażowania, to rodzic musi coś zrobić z nastawieniem dziecka.

1 thought on “Dlaczego nauczyciel nie daje dobrych ocen?

1. Nauczyciel też nie jest nieomylny. Zdarza się, że nieprawidłowo interpretuje oceny.

Comments are closed.